HABERLER

Nishat Mills Ltd., 201-SF Rektefiye Makinesi ile Aradığı Çözümü Buldu

Pakistan’ın ve bölgenin en önemli endüstri oyuncularından Nishat Group, tekstil işletmeleri için Asteks’in yeni nesil, akıllı besleme sistemli 201-SF rektefiye makinesine yatırım yaptı. 2018 sonunda kurulumu tamamlanan makine, performansı ve gücüyle başarısını ispatladı ve bu alandaki yeni projelere yol gösterdi.

Ekleme Tarihi:

22.03.2019

Apron, manşon ve rektefiye makinesi çözümleri ile Türk tekstil pazarında lider konumda bulunan Asteks, bölge pazarlarındaki iddiasını da aynı inanç ve güçle geliştiriyor. Büyüyen tekstil pazarlarındaki birçok önemli üreticiye çözüm sağlayan Asteks, büyüklerin tercih ettiği bir marka olarak pazarlarda önemli referanslara sahip konuma geldi. Pakistan’ın en büyük endüstrisi gruplarından biri olan Nishat Group, rektefiye çözümleri için Asteks’i partner olarak seçti.

Pakistan iş dünyasında önemli bir ağırlığa sahip olan Nishat Group, tekstil başta olmak üzere birçok sektörlerde yer alıyor. Ana iş konumundaki tekstilde dikey entegre bir yapılaşmaya sahip olan grubun, iplik, dokuma ve konfeksiyon tesislerinden önemli bir üretim gücü ve kapasitesi var. 1951 yılından bu yana iplik üretimi gerçekleştiren grup şirketlerinden Nishat Mills Limited, 2018 yılında 353.03 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 8 iplik tesisinden oluşan Nishat Mills’in şu anda toplam 250 bin iğ kapasitesine ve günlük 200 ton civarında pamuk ve karışımlı iplik eğirme kapasitesine sahiptir.

Ekleme Tarihi:

22.03.2019

ASTEKS, İşletmelerin ‘Yükünü’ AGV ile Hafifletiyor

Asteks’in geliştirdiği AGV Otomatik Yönlendirmeli Araçlar tesis içindeki yük/malzeme taşımada işçilik ihtiyacını azaltırken, verimliliği ve işin kalitesini arttırıyor. Endüstri 4.0 konseptiyle uyumlu bu otomasyon cihazı, ayrıca yük taşımadaki insan kaynaklı kazaların da önüne geçiyor.

Apron, manşon ve üretim teknolojileri alanında 50 yıllık bir geçmişe sahip olan Asteks, geliştirdiği inovatif çözümlerle artık sadece tekstil endüstrisine güç katmıyor. Firmanın uzun süredir AR-GE çalışmalarını yürüttüğü 101- AGV Otomatik Yönlendirmeli Aracı, hem kendi tesisi içinde hem de tekstil sektörünün önemli üreticilerindeki ilk kullanımlarından başarılı sonuçlar aldı. Ticari olarak pazara satışa sunulan AGV, tesis içindeki yük/malzeme taşımada insan gücünü en aza indiren otomasyon sağlıyor. Bu ise işçilik maliyetlerinin aşağıya çekilmesine, çalışma verimliliğinin artmasına katkı sunuyor. Ayrıca personel kaynaklı kazalar da AGV kullanımı ile minimum seviyelere çekilmiş oluyor. AGV ile yapılan işin kalitesi de standart hale geliyor, iş programına sadık kalınıyor.

Operatör refakatine ihtiyaç duymadan, otomatik yönlendirmeli olarak çalışan AGV, 2 ila 4 ton ağırlığındaki yüklerin nakliyesini gerçekleştiriyor. Bu taşıma kapasitesi ile birçok endüstriye hitap eden AGV, gelişmiş yazılımı ile, isteğe bağlı olarak programlanabiliyor ve belirlenen istasyonlarda durma ve devam etme işlemini gerçekleştirebiliyor. İlk kullanımlarına Türkiye’nin önde gelen tekstil işletmelerinde başlanan AGV, belirlenen hat boyunca iplik ve kumaş taşımada istenilen nitelikleri karşıladığını kanıtladı. Tesis içinde akıllı bir yük taşıyıcı olarak görev alan AGV, 360 derece kendi etrafında ve dar alanda dönebiliyor. AGV’nin çalışması için tesiste taşınacak yükün ve yük arabasının genişliğine göre bir hattın olması yeterlidir. Manyetik alanı takip eden AGV, sesli ve ışıklı uyarı sistemleri ile önüne engel çıktığında otomatik olarak durur, böylece kazaların önüne geçer.

ASTEKS Asya Pazarlarında

Marka Bilinirliğini Güçlendiriyor

Ekleme Tarihi:

13.02.2019

Asteks yükselen Asya tekstil pazarlarında gücünü arttıran çalışmaların sonuçlarını alıyor. Bangladeş, Pakistan ve Endonezya pazarları fuar katılımları ve ürün satışları ile en önemli lokasyonlar haline geldi.geliştirdiği AGV Otomatik Yönlendirmeli Araçlar tesis içindeki yük/malzeme taşımada işçilik ihtiyacını azaltırken, verimliliği ve işin kalitesini arttırıyor. Endüstri 4.0 konseptiyle uyumlu bu otomasyon cihazı, ayrıca yük taşımadaki insan kaynaklı kazaların da önüne geçiyor.

İplik işletmelerinin rektefiye daireleri için gerekli bütün çözümleri tek elden sunan Asteks, sektörde geride bıraktığı yaklaşık 50 yıllık deneyimi ile ihracat pazarlarında ciddi bir gelişme kaydetti. Türkiye’nin ilk ve tek apron & manşon ve rektefiye çözümleri üreticisi olan Asteks, Türkiye pazarında elde ettiği deneyim ve başarı ile ihracat pazarlarında daha güvenli adımlar atıyor. Apron, manşon, manşon taşlama makineleri, manşon sökme & takma presleri, manşon ölçüm cihazları ile AGV Otomatik Yönlendirme Araçları geliştiren ve üreten firma, 25’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Son dönemde küresel tekstil üretiminin merkezi konumundaki Asya pazarlarına odaklanan Asteks, katıldığı fuarlar ve çalışmalarıyla bu pazarlardaki marka bilinirliğini önemli ölçüde arttırdı. Özbekistan’da önemli satışlara imza atan Asteks, Bangladeş, Pakistan ve Endonezya pazarlarına dönük yerel çalışmalar gerçekleştiriyor.  Ocak ayında Bangladeş’te DTG 2019 fuarına katılan firma, şubat ayında IGATEX Pakistan 2019 fuarına ve mart ayında da Endonezya’da Indo Intertex 2019 fuarına katılarak çözümlerini sergileyecek. Kalite odaklı tekstil işletmelerine apron & manşon ve rektefiye çözümler sunan Asteks, bölgedeki tekstil üreticilerine maliyet avantajlı, katma değerli üretim için doğru partner olduğunu gösterecek.

Ekleme Tarihi:

04.01.2019

ASTEKS, ITMA ASIA + CITME 2018’den Memnun Döndü

Gelişmiş apron & manşon ve rektefiye daire çözümleri ile ITMA ASIA + CITME 2018 fuarına katılan ASTEKS, Türkiye ve Orta Asya pazarlarındaki başarısını Uzak Doğu’ya taşımak için önemli bir adım attı.

İplikhaneler için manşon, apron ve rektefiye makineleri geliştiren ve üreten ASTEKS, Türkiye pazarındaki gücünü ihracat pazarlarına da taşıyor. Orta Asya pazarında oldukça güçlü pazar çalışmalarına imza atan Asteks Özbekistan’da katıldığı CAITME fuarından hemen sonra, 15-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Çin’in Şanghay kentinde gerçekleştirilen ITMA ASIA + CITME 2018 fuarında yer aldı. Hall 1’deki F30’da standında Çin başta olmak üzere Uzak Doğu tekstil pazarından gelen profesyonelleri ağırlayan firma, zengin apron ve manşon çözümlerini birebir sergilerken, rektefiye dairesi için geliştirilen makineleri hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Çin pazarının hem küresel ekonominin hem de tekstil endüstrisinin dinamosu olduğunu söyleyen

İplikhaneler için manşon, apron ve rektefiye makineleri geliştiren ve üreten ASTEKS, Türkiye pazarındaki gücünü ihracat pazarlarına da taşıyor. Orta Asya pazarında oldukça güçlü pazar çalışmalarına imza atan Asteks Özbekistan’da katıldığı CAITME fuarından hemen sonra, 15-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Çin’in Şanghay kentinde gerçekleştirilen ITMA ASIA + CITME 2018 fuarında yer aldı. Hall 1’deki F30’da standında Çin başta olmak üzere Uzak Doğu tekstil pazarından gelen profesyonelleri ağırlayan firma, zengin apron ve manşon çözümlerini birebir sergilerken, rektefiye dairesi için geliştirilen makineleri hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Çin pazarının hem küresel ekonominin hem de tekstil endüstrisinin dinamosu olduğunu söyleyen Asteks Yurtdışı Satış Sorumlusu Taner Engin, Çin’in coğrafi olarak Türkiye’ye uzak olduğunu, ancak bir pazar olarak o kadar uzak olmadığını belirtti. “Girdiğimiz her pazarda rekabet iddiamızla yer alıyoruz” diyen Engin sözlerini şöyle sürdürdü; “Asya kıtasının en büyük tekstil teknolojileri fuarı ITMA ASIA + CITME 2018’e katılmak bizler için çok önemli. Çünkü sadece Çinli tekstilcilerle değil aynı zamanda bölge ülkelerinden de gelen ziyaretçilere kauçuk bazlı apron ve manşonlarımızı birebir sunduk. Yeni teknolojilerle donatılmış rektefiye makinelerimiz hakkında önemli paylaşımlarda bulunduk. Çözümlerimizin hem kendi hem de üretimdeki kaliteleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Bu alanda, güvenilir bir dünya oyuncusu olduğumuzu gösterdik. Özellikle büyümeyi hedefleyen ve ihracat için çalışan firmalardan yetkililer fuar boyunca bizleri ziyaret etti.”

Çin pazarının potansiyeli bizim için artıyor

Çin pazarındaki yoğun ve sert rekabetin farkında olduklarını ifade eden Taner Engin, bu pazardaki bir diğer gelişmeyi şöyle anlattı; “Çin’in üretim gücünün yüksek olmasına rağmen, artan alım gücü, yükselen yaşam standardı ve kaliteye dönük yoğun talep, fiyatları yükseltirken Çinli üreticilerin göreceli düşük maliyet avantajlarını törpülüyor. Bu da Çin’i bizler için potansiyel bir pazar haline getiriyor ve bu potansiyel artış gösteriyor.”

50 yıllık bir geçmişe sahip olan ASTEKS’in ana üretim alanı olan apron ve manşon çeşitlerine ait numunelerin fuar boyunca Asyalı tekstilcilere gösterildiğini yineleyen Engin, rektefiye dairesine ilişkin makinelerin ise posterler ve kataloglar yoluyla tanıtıldığını kaydetti.  Engin; “Hem manşon ve apronlarımıza hem de rektefiye dairesine dönük manşon taşlama ve UV manşon yüzey işleme makinelerimize yoğun bir ilgi elde ettik. Apron ve manşonlarımızın yanı sıra makinelerimizin yüksek teknolojisi, çalışma kapasitesi, proses kalitesi, çok fonksiyonel esnek çalışma gücü ve güvenilir yapıları Asyalı tekstilcilerden tam not aldı” şeklinde konuştu.

ITMA ASIA + CITME 2018 fuarında üretici katılımının üst seviyelerde olduğunu aktaran Taner Engin ASTEKS olarak ziyaretçi çeşitliliği, temas kalitesi ve verimlilik açısından fuardan memnun kaldıklarını açıkladı. Fuara katılarak mevcut müşterilere kuvvetli varlıklarını bir kez daha gösterdiklerini dile getiren Engin, ayrıca etkin olmak istedikleri pazarlarda lokal partnerler bulmak için, ileriye dönük yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

ITMA 2019 Barselona Fuarını Heyecanla Bekliyoruz

ASTEKS’in tekstil üretiminin olduğu tüm pazarlara ulaşmayı hedeflediğini söyleyen Taner Engin, tekstil makineleri sektörünün olimpiyatı kabul edilen ITMA fuarlarına büyük önem verdiklerini açıkladı. Engin; “Gelecek yıl Barselona’da gerçekleşecek olan ITMA 2019 fuarı küresel pazar hedefimiz için büyük bir önem taşıyor. Barselona’da tüm yeni ürün ve çözümlerimizi küresel pazarın birçok noktasından gelecek ziyaretçilere sunmayı planlıyoruz. Bu konuda hazırlıklarımızı çoktan başlattık. Canlı ve video sunumlarımız, teknik ekibimizin paylaşımları ile ziyaretçilere ASTEKS’in rektefiye dairesi için rakipsiz bir partner olduğunu gözler önüne sereceğiz” şeklinde konuştu.

Zorlu İplikler İçin Başarının Anahtarı;

CTA Karbon Takviyeli Apron

Asteks, zorlu çalışma koşullarına sahip polyester ve karışımlı elyaflar, likralı, şantuklu ve akrilik gibi yüksek aşındırma etkisine sahip elyaf kullanımları için CTA Karbon Takviyeli Apron’u geliştirdi. Dünyada bir ilk olan karbon takviyeli bu apron, uzun kullanım ömrünü ve iplik kalitesine inanılmaz katkısı nedeniyle kullanıcılarının vazgeçilmezi haline geldi.

Geliştirdiği rektefiye çözümleriyle iplikhanelerin en önemli çözüm ortağı haline gelen Asteks, yoğun AR-GE ve pazar çalışmalarıyla yenilikçi ürünler sunmaya devam ediyor. Sektörde dünyada bir ilk olan CTA Karbon Takviyeli Apron, zorlu çalışma şartları yaratan elyaflarda başarılı olduğunu ispatladı. İplikhaneler ve iplik üreticileri CTA ile artık hem verimliliklerini arttırıyor hem de zorlu şartlarda iplik kalitesinden endişe etmiyor.

Asteks, iplik üreticilerinin ihtiyaç duyduğu apron, manşon ve rektefiye makinelerini, Avrupa kalite ve güvenlik standartlarında üreterek, kullanıcılarının güçlü bir partneri olduğunu gösteriyor. Müşterilerin ihtiyaçlarına özel ürünler geliştiren Asteks, zorlu iplikler için daha uzun ömürlü bir apron talebine net bir yanıt verdi. Standart bir aprona göre kullanım ömrünü 2 katına çıkaran ve apron kaynaklı iplik hatalarının önüne geçen CTA Karbon Takviyeli Apron, pazarda kısa sürede başarısını ispatladı. Birçok Türk iplik üreticisinin tercihi haline gelen CTA, Asteks’in inovasyona ve müşteri taleplerine bağlılığını temsil ediyor.

Zorlu kullanım alanları artık ‘Zorlu’ değil

Küresel tekstil sektöründe bir ilk olan CTA Karbon takviyeli apronu özellikle standart bir iplik üretiminde görülmeyen zorluklar için geliştirildi. Polyester ve karışımlı elyaflarla çalışmalar, likralı ve şantuklu iplik üretimi ve kalın numaralı iplik üretimi (havlu ve denim ipliği) bunlar arasında bulunuyor. Bu uygulamaların tümünde, elyaf kütlesi ve yapısı nedeniyle apron üzerinde aşınma ve çökme şeklinde iz oluşturur. Bu iz ise iplik hatalarına, kopmalara yol açar. İplikçiler ya kısa aralıklarla ve sık sık bu apronu değiştirmek zorunda kalır ya da iz oluşumunun farkına varılana kadar hatalı iplik üretir. Bu ise işletmenin verimliliğinde ve kalitesinde sorunlara yol açar. Dış yüzeyindeki karbon takviyeli özel yapısıyla iz oluşumunu, standart bir apronun iki katı süre dayanan CTA, daha uzun süre kontrollü iplik üretimine olanak tanıyarak hataların önüne geçiyor.

Dış yüzeyi karbon takviyesi ile güçlendirilmiş olan CTA, ayrıca özel orta katmanıyla da elyaf sarmalarında sıkışma, burkulma ve kopma problemlerine karşı dirençlidir. Tırtıklı iç yüzey ise kavrama etkinliğini arttırıyor, burada toz ve elyaf birikmesini engelliyor.

Pazarın talebi ile CTA geliştirildi

Asteks Pazarlama ve Satış Müdürü Sabri İlknur, CTA Karbon Takviyeli Apron’un pazardan gelen talep üzerine geliştirildiğinin altını çizdi. İlknur; “Standart apron ve manşonlarımızla hali hazırda iplik sektörünün bilinen bir markasına dönüşmüş bulunuyoruz. Ancak, polyester ve karışımlı, likralı ve şantuklu iplikler ve kalın numaralı iplikler gibi zorlu koşullarda daha özellikli apronlara ihtiyaç duyulduğunu gördük. Müşterilerimizin taleplerini ve sorunlarını inceleyerek CTA’yı geliştirdik. 3-4 yıldır pazarda bulunan ürünümüz müşterilerimizin apron konusundaki sıkıntısına son vermiş bulunuyor. Aldığımız geri dönüşler bizleri oldukça memnun ediyor” dedi.

Standart apronların zorlu elyaflar karşısında zayıf kaldığını belirten Sabri İlknur, CTA Karbon takviyeli apronun kullanım ömrünü diğerlerine göre 2 katına çıktığını vurguladı. Apron kullanım ömrünün uzamasının maliyet açısından iplikçileri rahatlattığını belirten İlknur, daha uzun süre iplik kalitesinin kontrol edilebilmesinin verimliliği direkt etkilediğini söyledi. İlknur sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bütün önemli markalara ait eğirme makinaları ile uyumlu ola CTA, 2 yıla kadar kullanım ömrü sağlayabiliyor. Test amaçlı kullanan bütün iplik işletmeleri, daha sonra CTA ile üretime devam etme kararı aldı. Zorlu çalışma şartlarında CTA’nın sağladığı güvencenin konforu onlar için en cazip avantajdır. CTA şu anda Türkiye’nin birçok bölgesindeki zorlu ipliklerle çalışan birçok tesiste rakipsiz bir performansla çalışmayı sürdürüyor. Bu yıl içinde bu ürünümüzü hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarında daha güçlü hale getirmeyi hedefliyoruz. Asteks olarak tekstil alanında yenilikçi ve güvenilir bir partner olduğumuzu CTA ile bir kez daha gösteriyoruz.”

Müşteri deneyimleri başarıyı kanıtlıyor

ASTEKS’in geliştirdiği CTA Karbon Takviyeli Apron’una ilişkin müşteri deneyimleri elde edilen başarıyı gözler önüne seriyor;

Mustafa Kayan, Oğuz Tekstil İplik-Büküm İşletmeleri Fabrika Müdürü; “İplik ve dokuma süreçlerine sahip entegre bir tesis olarak, ürün kalitesine büyük önem veriyoruz. İplikhanemizde CTA Karbon Takviyeli Apron’u tercih etmemizde en önemli sebep uzun ömrüdür. Bu güçlü apronun çalışma esnasında incelmemesi ve kolay yırtılmaması güzel bir sonucu beraberinde getiriyor.  Tercih edilmesini sağlayacak kadar uzun bir ömre sahip olan CTA Karbon Takviyeli Apron’u, çalışmaya başladığı ilk günden son gününe kadar, iğde anormal bir kalite değişikliğine yol açmıyor. Aynı kaliteyi koruma güvencesi sağlıyor. 25 yıldır tekstil sektöründe yer alıyorum ve bütün bu süre boyunca Asteks ile iletişim halindeyiz. Sürekli kendisini geliştiren, inovasyona son derece açık bir firma. Yöneticileri ve teknik ekibi son derece donanımlı, sıcakkanlı ve çözüm partneri olarak yanımızda yer alıyor. Benim açımdan, rektefiye, manşon ve apron konusunda Türkiye’nin tek, lider üretici firmasıdır.”

Mustafa Selçuk, Can Tekstil Entegre Tesisleri A.Ş. İplik Tesisi Müdürü ve Okan Murat Okutan, Can Tekstil Entegre Tesisleri A.Ş. İplik Makine Bakım Şefi (Ortak açıklama); “20 senedir birlikte çalıştığımız Asteks’in geliştirdiği CTA Karbon Takviyeli Apron’u satın almadan önce bir deneme yaptık. Karbon takviyeli apronun ömrünün uzun ve kalitesinin iyi olduğunu gördük. Standart apronları biz 6 ay ila 1 sene aralığında değiştiriyorduk, CTA’nın değişim süresinin 20 ila 22 aya kadar çıktığını gördük. Uzun ömürlülüğü ve kalite değerleri bütün üretim prosesini etkiliyor. Bir apronu değiştirmek demek, eğirme makinesini en az 5-6 saat durdurmak anlamına geliyor. Hem kullandığımız apron adedi hem de makinelerin duruş süreleri azaldı. Kısaca bakım maliyetlerimiz düştü, verimlilik arttı. Alt apronlarda genelde basınç nedeniyle çeşitli izler oluşur ve iplik kalitesini olumsuz etkilerdi. CTA ile bu sorun bitti. Ayrıca, alt apronlar çalışma esnasında çeşitli sebeplerle kopabilmektedir. Bizlerde bunun yerine açık apronlar kullanmaktayız. CTA sayesinde alt apron kopuşları azaldığı için açık apron ve açık apron yapıştırıcısı sarfiyatımızda azaldı. Can Tekstil olarak ring iplikçiliği yapıyoruz.  %100 polyester, %100 viskon, polyester/viskon karışımları ve tencel iplik üretiminin tümünde CTA ile aynı başarılı sonuçları elde ediyoruz.”

Ümit Baykal, Kilim Mensucat İşletme Müdürü; “6-7-8-9-10 numaraya kadar kalın ipliklerde ve esasen şantuklu ipliklerde CTA Karbon Takviyeli Apron’u kullanıyoruz ve gayet başarılı sonuçlar alıyoruz. Biz ipliklerimizi bluejean kumaşı için Edirne Kartaltepe entegre tesisine tedarik ediyoruz. Müşterilerimizden olumlu sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim. Şantuklu ipliklerdeki zorlukları CTA apronu ile aştık ve 2 seneye kadar uzun ömürleri nedeniyle maliyet anlamında bir katma değer elde ettik. ASTEKS’in önerisi ile şantuklu iplik üretim hatlarımıza bu apronu takmış olmaktan dolayı memnunuz.”

Tülay Fidan, Almer Tekstil Kalite Güvence Müdürü; “Kayseri merkezli bir firma olarak, Almer Tekstil 2003 yılından bu yana, %100 pamuktan karde, penye, kompakt iplik, coreyarn iplik, dual core iplik ve çift kat iplik üretimi gerçekleştiriyor. CTA Karbon Takviyeli Apron’u coreyarn iplik üretiminde kullanıyoruz. Özellikle kalın numaralarda coreyarn iplik üretiminde alt apron kopuşlarını engellemek için CTA’yı tercih ettik. Bu apron zorlu iplik koşullarına dirençli olduğunu kanıtladı. Uzun ömürlülük, verimlilik, iplik kalitesini arttırmak anlamında CTA Karbon Takviyeli Apron’un rakipsiz olduğunu gördük.”

Ekleme Tarihi:

04.01.2019

Ekleme Tarihi:

04.01.2019

Asteks Zengin Rektefiye Çözümleriyle ITM 2018’in Parlayan Yıldızı Oldu

Geliştirdiği ve pazara sunduğu manşon, apron ve rektefiye makineleri ile yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda güçlü konumda bulunan Asteks, katıldığı ITM 2018 fuarında tekstil endüstrisini avantajlı yeniliklerle tanıştırdı. 14-17 Nisan tarihleri arasında TÜYAP’ta gerçekleşen fuarda, Salon 3’teki 302B numaralı Asteks standı fuar boyunca yoğun ilgi görmeyi başardı. Mevcut ve daha da geliştirilen ürün portföyünü ziyaretçilerle paylaşan firma, AGV otomatik yönlendirme aracının dünya lansmanını da burada gerçekleştirdi.

Kendilerini iplik üreticileri ve iplikhanelerin ‘çözüm ortağı’ olarak gördüklerinin altını çizen Asteks Satış Sorumlusu Erkan Yılmaz, ITM 2018’in çok başarılı geçtiğini açıkladı. Fuarda yurtiçi ve yurtdışından 6 firma ile makine satışı anlaşmasının gerçekleştiğini belirten Yılmaz, şunları dile getirdi; “Gaziantep’te faaliyetlerini sürdüren Merinos ve Biska firmalarına, Adana’da bulunan Oğuz Tekstil’e satışlarımız oldu. Yurtdışından ise, Azerbaycan merkezli Mingacevir Tekstil ile Özbekistan’da bulunan Compact Tekstil firmalarına yeni geliştirdiğimiz rektefiye makinelerimizi ve UV manşon yüzey işleme makinelerimizi satmış bulunuyoruz. Fuar boyunca ayrıca onlarca firmayla nihai satışa dönük olarak ön görüşmeleri gerçekleştirdik. Gerçekleşen satışlar, anlaşmalar ve ziyaretçi ilgisiyle beklentimizin üzerinde bir fuar başarısı elde ettik.”

Asteks’in %100 yerli bir firma olarak küresel markalarla rekabet ettiğini dile getiren Yılmaz, bunda güçlü AR-GE çalışmalarının ve pazarlama ile satış sonrası hizmetlerinin etkili olduğunu açıkladı. “Rekabetçi gücümüzü ITM fuarında bir kez daha gösterdik” diyen Yılmaz yeni ürünlerin ziyaretçilerden gördüğü ilgiye değindi;  “Akıllı besleme sistemine sahip 203 SF manşon rektefiye makinesini ilk kez pazarla buluşturduk. Yüksek adetle manşon taşlama gereksinimine yanıt veren 203 SF, fuar boyunca performansıyla tam not aldı. Ürettiğimiz manşon ve apronlarımız da gerek kaliteleri gerekse uzun ömürlülükleriyle eşsiz olduklarını ortaya koydu. Fuarın sürpriz ürünü hiç kuşkusuz lansmanı gerçekleşen yeni AGV otomatik yönlendirme aracımız (Automatic Guided Vehicle) oldu.”

İplikhanelerin Otomasyonunda Yeni Adım: AGV Taşıyıcı Araç

Asteks’in geliştirdiği AGV Otomatik Yönlendirme Aracı hakkında bilgi veren Erkan Yılmaz, bu çözümü ilk önce kendi işletmeleri için geliştirdiklerini açıkladı. AGV’nin Asteks’in kendi üretim tesisinde farklı yönlerde taşıma ve çekme işlemleri için geliştirildiğini dile getiren Yılmaz, bu cihazın geliştirilerek tekstil üreticilerinin taleplerine uygun hale getirildiğini belirtti. Yılmaz, önceden belirlenmiş hat üzerinde taşıma ve çekme işlemlerini otomatik olarak gerçekleştiren AGV’nin hem personel ihtiyacını hem de hatalı yüklemeleri ortadan kaldırarak verimliliği arttırdığını söyledi.

Apron ve manşonda yenilik; RC 750 ve RC 851

Asteks’in neredeyse 50 yıllık geçmişinde güçlü deneyimlere sahip olduğu apron ve manşon çözümleri de fuarın en çok ilgi gören ürünleri arasında oldu. Sentetik karışımlı elyaflarla çalışan iplikçiler için geliştirilen RC 750 ve RC851 ve karbon takviyeli diğer apronlar zorlu çalışma koşullarına mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor. Uzun ömür ve bakım kolaylığı sunan apron ve manşonlar iplik üreticilerinin bakım maliyetlerine olumlu katkı sunuyor.

 

203 SF Manşon taşlamayı mükemmelleştiriyor

Yüksek adetli manşon taşlama işlemini gerçekleştirmek için geliştirilen 203 SF, otomatik beslemesi sayesinde rektefiye dairesinde ihtiyaç duyulan personel sayısının azaltılmasını mümkün kılıyor. 203 SF üstün performansıyla hızla taşlamayı yaparken, çift veya tek besleme seçeneklerinden birini kullanabiliyorsunuz. Vibrasyonlu sistemle beraber manşonların çapları lazerli ölçüm sistemiyle ölçülüp, tümünün standart olmasını sağlıyor. İplik makinesinde manşon çaplarının eşit olması ise birçok üretim sorunun ve hatanın önüne geçiyor. Fuarda 203 SF kendisine bir de slogan buldu; “Siz bırakın, o işini kendi bilir”.

Asteks olarak kendilerini her zaman ‘çözüm ortağı’ olarak gördüklerini dile getiren Erkan Yılmaz sözlerini “Asteks yerli bir üretici olarak, apron, manşon, rektefiye makineleri ve rektefiye dairesine ait araç ve cihazlar konusunda tekstil endüstrisinin çözüm ortağıdır. Bunu yerel ve uluslararası pazardaki çalışmalarımızla kanıtlıyoruz” diyerek bitirdi.

Tekstil endüstrisinin değişen ihtiyaçlarına dönük; manşon, apron ve rektefiye makineleri çözümleri ITM 2018 fuarında tanıtan Asteks, AGV otomatik yönlendirme aracının lansmanı ile fark yarattı.

1/3

Geçtiğimiz yıl Gülle Tekstil'e "201-AF Manşon Rektefiye Makinesi" satışı gerçekleştiren Asteks, firmanın talebi ve işbirliği ile geliştirdiği "UV-302 Manşon UV Makinesi" ile sektör ve Türkiye için önemli bir katma değer yarattı.

Asteks ve Gülle Tekstil İşbirliği ile Türkiye Kazandı

Türkiye'nin en önemli apron ve manşon üreticisi ASTEKS, yoğun AR-GE çalışmalarıyla bir rektifiye dairesi için gerekli bütün makine ve ölçüm cihazlarını üretme yolunda önemli başarılar elde etti. 2014 yılında başlayan çalışmalar sonucunda geliştirilen manşon rektifiye makineleri (manşon taşlama), rakiplerinin ötesinde avantajlar sunuyor...

İplik, örme ve terbiyeyi kapsayan entegre yapısıyla Çorlu'da faaliyetlerini sürdüren GÜLLE TEKSTİL, manşon rektefiyesi için Asteks çözümlerini tercih etti. Geçen yıl otomatik beslemeli 201-AF model manşon rektefiye makinesi alan firma, ihtiyaç duyduğu UV manşon makinesi için de ASTEKS ile çalıştı. ASTEKS tarafından geliştirilen ve GÜLLE TEKSTİL'den gelen taleplerle son şeklini alan 302-UV manşon UV makinesi GÜLLE TEKSTİL iplikhanesinde büyük bir başarıyla devreye alındı. Makinenin performansından memnun kalan GÜLLE TEKSTİL, ikinci manşon UV makinesini daha alarak ASTEKS'le işbirliğini ileriye taşıdı. Sentetik ve karışım elyaflarla çalışan kısa elyaf iplik makinelerinde manşon taşlama sonrasın ihtiyacına yanıt veren UV-302, standart makinelere göre 3 kat fazla besleme ve ışınlama yapabiliyor..

"Formula 1 pilotu için lastik ne kadar önemliyse, manşonda bizim için o kadar önemlidir."

110.000 iğ ring üretim kapasitesine sahip olan GÜLLE TEKSTİL, melanj, penye ve ekru iplik üretimlerini üç çatı altında yürütüyor. Manşon ve apron üreticisi olarak ASTEKS'le 20 yıldır çalıştıklarını söyleyen GÜLLE TEKSTİL İplikhane Müdürü Timur Atik, rektefiye makinesiyle ilgili yatırım sürecini şöyle anlattı; Formula 1 pilotları yarışta belli aralıklarla lastikleri değiştirmek için pit denilen bakım alanına girerler. Formula 1 pilotu için yeni ve sağlam lastik neyse, bir iplik tesisi için temiz ve güvenilir manşon odur. İplik üretiminde herhangi bir aksama olmaması için manşonların düzenli olarak bakıma alınması gerekiyor. Manşon yüzeylerinin tekrar pürüzsüz hale getirilmesi, elyaf sarması ve iplik kopuşlarını engellemek için rektefiyeye güveniyoruz. 90'lı yıllarda aldığımız iki adet manşon rektefiye makinesi bunun için kullanıyorduk ama kapasitemiz için yeni bir rektefiye makinesine ihtiyaç duyduk, hatta satın alma için yabancı markayı bile belirlemiştik. Bu süreçte ASTEKS'in ürün geliştirdiğini öğrenince ürünü bekledik. ITM 2016 fuarı sonrasında aldığımız 201-AF manşon rektefiye makinesi beklentilerimizi karşılayarak bizleri memnun etti"

Timur Atik yatırım sürecinde neden yerli bir makrayı tercih ettiklerine de değindi. Türkiye'nin makine üretecek insan kaynağına, bilgisine ve deneyimine sahip olduğunu belirten Atik; "Tekstil tesisleri yoğun bir teknoloji yatırımı yapıyor. Bunun belli bir bölümünün yurtiçinden yerli kaynaklarla sağlanması ülkemiz ve sektörümüz için daha faydalıdır. Asteks'in geliştirdiği manşon rektefiye makinelerinin dünyadaki muadillerinden hem daha kaliteli hem de daha verimli olmasının karşılığında fiyat olarak da daha rekabetçi olduğunu gördük. Yurtdışındaki rakiplerinden iki gömlek üstündür diyebilirim. Bu ülkemiz için yaratılmış bir katma değerdir. ASTEKS bunun kanıtıdır." dedi.

Timur Atik, yoğun şekilde çalışan üç iplikhanede standart manşon rektefiyesi için bu yıl içerisinde ASTEKS çözümlerine yatırım yapacaklarını açıkladı.

Tek Kaynaktan Rektefiye Dairesine Dönük Tüm Çözümler...

Asteks Pazarlama ve Satış Müdürü Sabri İLKNUR ise, iplikhaneler için "olmazsa olmaz" durumundaki bir rektefiye odası için gerekli tüm çözümleri sunmaya çalıştıklarını söyledi. İLKNUR pazarda yer alan manşon rektefiye makinelerinin yanı sıra, manşon takma ve yağlama makinelerine ilişkin projelerin bitme aşamasına geldiğini açıkladı. Pazarla etkileşim içinde yeni çözümlerin geliştirildiğine dikkat çeken İLKNUR şunları dile getirdi; "Müşterilerimizden gelen geri beslemeler ile makinelerimizi sürekli geliştiriyoruz. Sahada, iplikhanelerde makineleri çalışırken daha net değerlendiriliyor ve geliştiriyoruz. Bu bağlamda GÜLLE TEKSTİL bizler için sadece bir müşteri değil, önemli bir partner olmuştur."

Rektefiye makinelerinin yazılım dahim tümüyle ASTEKS bünyesinde üretildiğine dikkat çeken İLKNUR, bu makinelerin manşon yüzeyinin kalitesinin iyileştirilmesi, dolayısıyla iplik üretiminde randıman arttırılmasına katkıda bulunduğunu vurguladı. İLKNUR; "Müşterilerimiz için kullanım kolaylığı, manşon temizleme güvenirliliği ve verimlilik kriterlerine dikkat ediyoruz. Manşon sebebiyle iplik kopuşları ciddi oranda düşüyor ve üretim randımanı artıyor. Bunun yanı sıra makinelerde çalışan operatörlerin sağladığı da koruyan geliştirmeler yapıyoruz. Çalışma sırasında oluşan tozu emen bir ekipman tüm çözümlerimizde yer alıyor. Ayrıca yeni geliştirdiğimiz 302 UV manşon UV makinesinde, operatörlerin manşon yükleme ve boşaltması sırasında UV lamba ışığı sönüyor, böylece insan sağlığına zarar vermiyor. Rakiplerimizde halen böyle bir özellik bulunmuyor. Sürdürülebilir bir üretim sistemi tesisin verimliliğini ve çalışanların sağlığını koruyarak mümkündür dedi. 

Sabri İLKNUR hem ihraç hem de yurtiçi tekstil pazarında manşon rektefiye makinelerine yoğun talep aldıklarını açıklayarak, 2017 pazar hedeflerinin üzerine çıktıklarını sözlerine ekledi.

Ekleme Tarihi:

22.04.2017

1/3

EYLÜL - EKİM 2016 SAYISI

Apron ve manşon çözümlerinin yanı sıra manşon rektifiye makineleri ile pazarda öne çıkan ASTEKS, yurtdışı pazarlara olan ilgisini arttırdı.

Asteks Yeni Ürünler ile

Tekstilde Büyüyor!..

Geride bıraktığı yaklaşık 50 yıllık deneyimi ile tekstil ve matbaa sektörü için çözümler geliştiren ASTEKS, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışı pazarlarda da gücünü arttırmaya devam ediyor. Apron ve manşon, matbaa merdaneleri, rotogravür ve flexo'nun yanı sıra rektifiye makinesi ve presler üreten firma, son dönemde tekstil segmentinde ciddi büyüme elde etti. 

 

Tekstil sektörünün üretim ve pazar yönünden ağırlıklı hizmet verdikleri alanı oluşturduğunu belirten Sabri İlknur, apron ve manşon üretiminde 40 yılı aşkın bir süredir çalıştıklarını hatırlatarak, tekstil sektöründe ağırlıklı büyüme gösterdiklerini açıkladı. AR-GE çalışmalarını pazarın mevcut ve olası ihtiyaçlarını göz önünde tutarak yürüttükleri bilgisini veren İlknur, bu çalışmalar sayesinde dinamik ve rekabetçi bir yapıya kavuştuklarını ifade etti. Rekabeti sadece yurtiçinde değil yurtdışı pazarında da sürdürdüklerini vurgulayan İlknur; "Yurtdışı pazarlarda etkinliğimizi arttırmak amacıyla geçen yıl ekibimize yeni arkadaşlar katıldı. Bu arkadaşlar eğitim ve oryantasyon sonrasında yeni coğrafyalarda ürünlerimizi ve firmamızı tanıtmaya başladılar. Ağustos ayı içinde Güney Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretler yaptık ve olumlu sonuçlar alarak döndük. Ayrıca aktif ve başarılı olduğumuz ülkeler arasında Özbekistan, Endonezya ve İran bulunuyor. Toplamda 25 ülkeye ihracaat gerçekleştiriyoruz. Apron ve manşon ile birlikte pazara vermeye başladığımız manşon rektifiye makinelerimiz yurtdışı pazarlarında da büyük ilgi görüyor.

 

APRONLAR UZUN ÖMÜRLERİYLE KAZANDIRIYOR!..

Sundukları çözümler hakkında bilgi veren ASTEKS Pazarlama ve Satış Müdürü Sabri İlknur, son dönemde pazara sunulan CTA Karbon Takviyeli Apron'un iplik üreticilerinden yoğun ilgi gördüğünü söyledi. İlknur; Bu apronumuz likra, şantuk, sentetik karışımlı iplik üreticileri için geliştirilen alt apron olup, karbon desteğiyle apron yüzey aşınma direnci arttırılmıştır. Bu ürüne özellikle polyerter ve karışımlarıyla çalışan işletmeler tarafından tercih ediliyor" dedi.

 

Diğer bir ürün GESA/OPS Delikli Kompakt Apron ile apron çatlama direncinin arttırıldığını dile getiren İlknur, bu ürüne 1 yıl çatlama garantisi verdiklerini açıkladı. İlknur, 2015 yılında pazara sunulan yeni E-750 Silikon Katkılı Cer Manşonu hakkında ise şunları söyledi; "Bu manşon özellikle şekerli pamuklarla çalışmada karşılaşılan, cer manşonu yüzey kirlenme problemine, daha geç kirlenme özelliği ile çözüm sunuyor." Son 5 yıldır üzerinde çalıştıkları E-700 Modal Manşonu hakkında bilgi veren İlknur, bu manşonun modal elyafı ile çalışmada üzerine elyaf sardırmama özelliği ile rahat çalışma olanağı sağladığını belirtti.

 

4 TİPTE MANŞON REKTİFİYE MAKİNESİ ÜRETİLDİ!..

ASTEKS'in geliştirdiği ve pazara sunduğu Manşon Rektifiye Makinelerinin pazarda ciddi bir talebi karşıladığını dile getiren Sabri İlknur, kullanım amacına yönelik 4 tipte makine ürettiklerini açıkladı İlknur; "Rektifiye makinelerimizde güncelteknolojiyesahip otomasyon sistemleri kullanılıyor. Yazılımı dahil tüm üretim fabrikamızda yapılıyor. Sektörün içinde olmamız nedeniyle kullanıcı istek ve beklentilerine göre makineler sürekli geliştiriliyor ve ihtiyaçlara göre özelleştiriliyor. İhtiyaca net yanıt veren bu esneklik ve çeşitlilik nedeniyle rektifiye makinelerimiz yoğun ilgi görüyor" diye konuştu.

 

202 AFT (Otomatik Beslemeli - Çift Yönlü) modeli özellikle yüksek iğ kapasitesine sahip iplik işletmeleri tarafından tercih ediliyor. Çift yönlü kullanım özelliğine sahip olan makine, bir yönünde iplik, fitil manşonlarının taşlamasını yaparken diğer tarafta cer ve penye manşonları taşlanabiliyor. Çok seri çalışma özelliği bulunan makine, bir vardiyada 4 kompakt makinesinin manşonunun taşlanmasını yapabiliyor. 

 

201 AF (Otomatik Beslemeli) modeli en çok tercih edilen Rektifiye Makineleri arasında yer alıyor. Otomatik beslemeli seri bir makine olan 201 AF, bir vardiyada 2 kompakt makine manşonunun taşlamasını yapabiliyor. Bu makine ile cer, penye manşonu taşlaması için kafa sistemi sökülmeden taşlama yapılabiliyor. Benzer makinelerdekinin aksine hidrolik sistemler kullaanmayan 201 AF; invertör kontrollü punta - banko, lineer kayar kızak sistemleri, dokunmatik ekran kontrol paneli, PLC otomasyon sistemleri ile güncel teknolojilere sahip.

 

201 MTL (Manuel - Tekstüle - Lazer Ölçümlü) rektifiye makinesi ise tekstüre iplik üreten firmalar için geliştirildi. Lazer ölçüm sistemi ile manşon çapı makine tarafından okunuyor ve sonra taşlama işlemi gerçekleştiriliyor. Manşon çaplarının ölçümü ile ilgili işlemleri ortadan kaldırarak çalışma verimliliğini arttırıyor ve ayar sabitliğini garanti altına alıyor. 

 

Çok amaçlı manuel 201 M rektefiye makinesi her türlü manşonun rektifiye işlemini yapabiliyor. Kısa elyaf sisteminde; iplik, fitil, cer, penye, open-end ve uzun elyaf sisteminde de; iplik,fitil, çekme silindirleri, büküm ve fantezi iplik manşonlarının rektifiyesini yapıyor.

Ekleme Tarihi:

26.11.2016

Hall 4, Stand G110

ITMA 2015 Fuarındayız...

ASTEKS 1976 yılında yine Milano'da düzenlenen ITMA fuarına stand ile katılan ilk Türk firmasıdır. O tarihten itibaren gerek yurtiçi gerekse yurt dışındaki sektörel fuarlara katılıma önem veren bir anlayışa sahiptir. Yurt içinde %75'lik pazar payının dışında yurt dışında da yaklaşık 25 ülkeye dış satımda bulunmaktadır. Bu kapsamda 2015 yılı içinde İran, Endonezya ve Özbekistan'da düzenlenen fuarlarda da ülkemizi temsil etmiş, ürün ve firma tanıtımı yönüyle çalışmalar yapmıştır. 

 

Bu yılki ITMA fuarında yeni ürünler ile müşterilerimizin karşısına çıkmayı hedeflemekteyiz. 2014 yılı içinde ürün portföyümüze kattığımız "Manşon Rektifiye Makineleri" öncelik verdiğimiz ürün grubu olup satılan firmalarda başarılı olarak çalışmaktadır. Manuel, Otomatik Beslemeli, Çift Yönlü Otomatik Beslemeli ve Tekstüre Lazer Ölçümlü olarak dört gurupta fuarda sunumu yapılacaktır. 

 

Yine yurtdışındaki müşterilerimize sunumunu yapacağımız "CTA Karbon Takviyeli Apron" Likra, Şantuk, Sentetik karışım iplik üreticiler için geliştirilen alt apron olup, karbon ile aşınma direnci arttırılmıştır. 

 

GESA Delikli Kompakt Apron, yapılan gelişme çalışmaları sonucunda pazara sunduğumuz yeni ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Kullanan müşterilerimiz 15-16 aylık çalışma ömrüne ulaşmaktadırlar.

 

Özellikle şekerli pamuklarla çalışmada karşılaşılan cer manşonu yüzey kirlenme problemi, üreticileri çalışmakta zora sokmaktadır. Bu tür pamukların çalışması için geliştirilen "E-750 Silikon Katkılı Cen Manşonu" üzerine sıvaşma (kirlenme) problemine çözüm sunmakta ve çalışmayı kolaylaştırmaktadır.

 

"ITMA 2015, Hall 04, Stand G110" standımızda, yukarıda konusu geçen ve diğer geliştirdiğimiz yeni ürünlerimizi anlatmak ve göstermek için gelecek misafirlarimizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Hepsinden önemlisi bir arada olmak ve ağırlamaktan mutluluk duyacağız.

Ekleme Tarihi:

12.11.2015

Ekleme Tarihi:

25.03.2015

Manşon Rektefiye Makinesi

üretimine başlandı..

ASTEKS olarak manşon üretiminde kullanılan tüm makineleri "Rektefiye Makinesi"de dahil olmak üzere firmamızda yapılmaktadır. Otomasyon ve makine üretiminde tecrübeli mühendis ve uzman personelle, tamamen firmamız bünyesinde üretim gerçekleştirilmektedir.

 

Uzun yıllara dayalı deneyimlerini ve güncel teknolojiyi kullanarak *Rektefiye Makinesi ve Manşon Sökme - Takma Presleri" üretimine başlanılmıştır.

 

Rektefiye makinelerinde müşteri ihtiyaçlarına göre üretim esnasında makine özelleştirebilme olanağı taşımaktadır. Örneğin tekstüre manşonları ile kısa elyaf sistemi manşonları arasındaki ölçüsel farklılıklara göre manşon besleme sistemleri ölçüm sistemleri özelleştirilebilmektedir.

Ekleme Tarihi:

25.03.2015

CTA "Karbon Takviyeli Apron'

zor çalışma şartlarının apronu...

Likra, şantuklu, kısa elyaf akrilik, sentetik elyaf ve karışım iplik üretiminde, alt apronda elyaf geçme bölgesinde hızlı bir aşınma, etkilenme gerçekleşmektedir. CTA "Karbon Takviyeli Apron" aşınma problemlerine çözüm sunmakta; daha uzun süre kontrollü iplik üretimine olanak sağlamaktadır.

 

CTA "Karbon Takviyeli Apron" da elyaf ile temas eden üst yüzey, karbon ile güçlendirilmiş bir yapıya sahiptir. Klasik apronlara göre yüksek aşınma direnci ile çalışan firmalarda memnuniyet veren sonuçlar alınmaktadır.

Ekleme Tarihi:

25.03.2015

İTÜ Arf Model Uydu Ekibi

ülkemizi gururlandırdı..

2014 yılının Haziran ayında 6.sı Texas/ABD'de düzenlenen CanSat yarışmasında İTÜ ARF Model Uydu Ekibi katıldı. Ülkemizi başarılı bir şekilde temsil eden gençlerimize Asteks olarak başarılarının devamını diliyoruz.

 

"Model uydu tanımı esas olarak bugün Dünya'nın pek çok yerinde yarışması yapılan ve ingilizce CanSat (Can Sized Micro Satellite) teriminden gelmektedir. Gerçek uyduların aksine; bir araştırma roketi ile daha düşük irtifaya çıkarılan, boyutları ve ağırlığı daha küçük olan minyatür uydudur".

Ekleme Tarihi:

25.03.2015

KARTEKS yeni yatırımında Asteks manşonlarını tercih etti..

Adana'da kurulu Karteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. yeni 35.000 iğ kompakt iplik yatırımı Rieter K-45 makinelerini devreye aldı. Pamuk, sentetik ve karışım iplik üretiminde deneyimli olan firma, yeni aldıkları Rieter K-45 makinelerinde Asteks'in kompakt sistemi için geliştirdiği TE-650 manşonlarını tercih etti. İşletmelerindeki mevcut iplik makinelerinde de Asteks ürünlerini kullandıklarını ifade eden işletme müdürü Hüseyin KADI, viskon kompakt iplik üretiminde Asteks manşonlarının üster değerleri ve taşlama periyodu olarak çok iyi sonuç verdiğini bu nedenle de tercih ettiklerini beliritti.

Tel.: 0212. 875 11 00  |  Faks: 0212 875 11 06

©  2015  |  Asteks Kauçuk ve Plastik San. Tic. A.Ş.

Tasarım: